داوید ویا و میثم ویا

خاطرات بچه های دهه هفتادی از اسطوره تاریخ فوتبال اسپانیا

 
اسپانیا2فرانسه0ماتادورها پیش به سوی جام
نویسنده : میثم - ساعت ۱٢:٤۸ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٤ تیر ۱۳٩۱
 

پیش به سوی جام دیگری ماتادورها

 

اسپانیا با سیستمی که از آن به عنوان سیستم آینده دنیای فوتبال هم نام برده می شود به مصاف فرانسه آمده بود. 0-6-4 که البته به مراتب هجومی تر 1-5-4 بود که لوران بلان برای تیمش انتخاب کرده بود. همان طور که بلان ترکیب تیمش را طوری چیده بود که بتواند دفاع چند لایه و متمرکزی را برابر ماتادورها سازماندهی کند، دل بوسکه هم با بازی دادن فابرگاس نشان داد تسلط کامل توپ و میدان را برای نتیجه گرفتن در این دیدار فوق العاده مهم لازم داشت. ضمن آنکه اسپانیایی ها هرگاه تمایل به حمله داشتند می توانستند ترکیبشان را به 3-3-4 نیز تغییر دهند.

تقابل: در سومین دیدار حساس مرحله یک چهارم نهایی جام چهاردهم، که بین دو تیم قدرتمند و پر افتخار اروپایی برگزار می شد اینطور به نظر می آمد که تقابلی هیجان انگیز تر و جالب تر از دو رئالی یعنی کاسیاس درون دروازه اسپانیا و بنزما در خط حمله فرانسه نباشد. یکی مامور گل زدن و دیگری مسئول بسته نگه داشتن دروازه. با این وجود ضعف هجومی فرانسه، دو هم تیمی مادریدی، را در دونتسک رو در روی یکدیگر قرار نداد. بنزما در این مسابقه حتی یک بار هم موفق نشد کاسیاس را به واکنش وادارد.
تفکرات تاکتیکی:با حضور همزمان آنتونی روی یر و دبوشی در سمت راست خط دفاعی فرانسه این نکته کاملاً مشخص بود که بلان برنامه ویژه ای برای مهار آندرس اینیستا در نظر گرفته بود. او نصری را قربانی این تفکرات تاکتیکیش نموده بود تا تمام بار هجومی خروس ها روی دوش ریبری و از سمت چپ باشد. شاید کوتاهی معمول سیلوا در امور دفاعی و ضعف آربلوا روی حرکات سرعتی عامل اتخاذ این تدابیر بود.

 


فرانسوی ها همچنین سعی داشتند با آغاز بازی از همان عقب زمین و بازیسازی به وسیله مدافعینشان تیم اسپانیا را جلوتر بکشند تا با گرفتن تمرکز آنها در امور دفاعی روی به ضد حملات بیاورند. تدبیری که البته به دلیل دریافت گل زودهنگام ناکام ماند. شاید به همین خاطر هم بود که شاگردان بلان بیشتر دقایق بازی را عصبی دنبال کردند.
آنها درست از همان جایی ضربه خوردند که از آن می ترسیدند. حرکت اینیستا و راه انداختن آلبا و پاس تماشایی این جوان 23 ساله برای بازیکنی که کسی فکرش را هم نمی کرد در این بازی موفق به گلزنی شود کار را برای خروس ها فوق العاده سخت تر کرد. از مزایای بازی بدون مهاجم نوک همین امکان گلزنی سایر بازیکنان درون زمین است. کاری که ژابی آلونسو به خوبی و زیبایی، روی پاس پخته ی آلبا که فقط از پس یک فوتبالیست آکادمیک بر می آمد، موفق به انجامش شد.
اسپانیا به روش خاص خود توپ را در تمام نقاط زمین می چرخاند. کاری که موجب می شد فرانسوی ها وادار به دوندگی بیشتر شوند. برای همین آنها کمی جلو کشیدند تا با پرس روی مدافعین اسپانیا از آنها توپ ربایی کنند تا بدین وسیله به دروازه کاسیاس نزدیک شوند. اما برای این منظور باید منتظر اشتباه بازیکنان حریف می ماندند. عدم وجود یک بازیساز خلاق برای سفید پوشان کاری کرده بود که ریبری و بنزما مجبور بودند برای تصاحب توپ مرتب تا میانه های زمین عقب بیایند. و اینگونه شد که حرکات فرانسوی ها زهر لازم را نداشت.
بلان در ادامه و برای تغییر نتیجه، منز و نصری را به میدان فرستاد تا با عرض دادن به بازی توپ را از مالکیت هافبک های طراح حریف در بیاورد اما به دلیل فقدان قدرت جنگندگی در بین بازیکنانش کاری از پیش نبردند. با این وجود آن چیزی که بیشتر از همه به چشم آمد کمبود شادابی و تحرک مورد نیاز برای پیروزی در بین بازیکنان فرانسه بود که منجر به شکست و حذف این تیم از جام چهاردهم هم شد.
حالا اسپانیا باید در مرحله نیمه نهایی به مصاف رونالدو و یارانش برود. حضور چند رئالی در ترکیب اصلی پرتغال می تواند بر جذابیت های این دیدار بیفزاید.

 

پخش آنلاین های لایت بازی

عکسهای بازی:

 

 

جهت دیدن بقیه عکس ها به ادامه مطلب مراجعه کنیدچشمک

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

تولد 25 سالگی  مسی مبارک