داوید ویا و میثم ویا

خاطرات بچه های دهه هفتادی از اسطوره تاریخ فوتبال اسپانیا

 
سوپر کاپ اروپا
نویسنده : میثم - ساعت ۱:۱٧ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ۳ شهریور ۱۳٩٠
 

                                            

 

                                                                                                                                                      

vs

بارسلونا رو عشقه/داویدویا رو عشقه

 بارسا و پورتو، قهرمان چمپیونزلیگ و لیگ اروپا، امشب در دیدار سوپرکاپ اروپا به مصاف هم خواهند رفت تا تکلیف آخرین جام پیش فصل هم مشخص شود. دیداری که اگرچه هیچ گاه چندان جدی گرفته نشده اما می تواند برای تکمیل کردن کلکسیون افتخارات مربیان و بازیکنان دو تیم مناسب باشد. البته این دیدار می توانست جذاب تر این باشد اما آندره ویلاس بواس پورتو را به مقصد لندن ترک کرد تا برای رویارویی شبیه ترین کپی مورینیو با گواردیولا، در انتظار رویارویی چلسی و بارسا بنشینیم.

 

بارسلونا رو عشقه/داویدویا رو عشقه

این دیدار هفتمین رویارویی بارسا و پورتو در رقابت های اروپایی است. در دیدارهای قبلی بارسا با 4 پیروزی، رکورد بهتری در مقابل رقیب پرتغالی ثبت کرده و البته در سه دیدار اخیر نیز پیروزی با کاتالان ها بوده است. بارسا در حالی پای به این دیدار خواهد گذاشت که رقابت های فصل جدید لالیگا به دلیل اعتصاب اتحادیه بازیکنان به تعویق افتاده و حتی ممکن است هفته دوم رقابت ها نیز به همین دلیل برگزار نشود. در مقابل دو هفته از لیگ پرتغال گذشته و شاگردان ویتور پریرا فصل را با پیروزی 3-1 مقابل ژیل ویسنته آغاز کرده اند.

 

بارسلونا رو عشقه/داویدویا رو عشقه

 

البته این به معنای ناآمادگی شاگردان گواردیولا نیست. آنها هفته گذشته در دو دیدار پرهیجان و پربرخورد در سوپرکاپ اسپانیا، رئال را شکست دادند و نشان دادند که همچنان با رقبا فاصله زیادی دارند.

مشکل اصلی بارسا در این دیدار غیبت پویول و پیکه به دلیل مصدومیت است. کاپیتان بارسا تمام تمرینات پیش فصل را به دلیل جراحی زانو از دست داد و پیکه نیز در تمرینات روز سه شنبه آسیب دید و قادر نخواهد بود در این دیدار برای تیمش به میدان برود.

 

بارسلونا رو عشقه/داویدویا رو عشقه

 

به این ترتیب گواردیولا باید بار دیگر دست به دامان مدافعان کناری و هافبک های دفاعی اش شود. احتمالا در این دیدار مانند دیدار رفت سوپرکاپ اسپانیا، شاهد حضور زوج آبیدال- ماسچرانو در قلب خط دفاعی خواهیم بود و آدریانو نیز در سمت چپ خط دفاعی بازی خواهد کرد.

احتمالا مانند دیدار مقابل ناپولی در جام خوان گامپر، باز هم فابرگاس در ترکیب اصلی قرار خواهد داشت و اینیستا کمی جلوتر و در کنار مهاجمان بازی می کند.

 

بارسلونا رو عشقه/داویدویا رو عشقه

 

در سمت مقابل، بزرگترین غایب پورتو بعد از ویلاس بواس، رادامل فالکائو است. مهاجم کلمبیایی چند روز قبل به اتلتیکو مادرید پیوست تا تجربه حضور در لالیگا را نیز به دست آورد. فالکائو یکی از درخشان ترین بازیکنان پورتو در رقابت های فصل پیش بود و بی تردید "بندر نشینان" غیبت او را در این فصل احساس خواهند کرد.

این دیدار می تواند یک آزمون جدی برای ویتور پریرا هم باشد. دستیار فصل پیش ویلاس بواس، خیلی زود به عنوان جانشین او معرفی شد و حالا در اولین آزمون جدی اش باید مقابل بهترین تیم باشگاهی دنیا به میدان برود.

 

بارسلونا رو عشقه/داویدویا رو عشقه

 

از سوی دیگر، گواردیولا بعد از فتح سوپرکاپ اسپانیا وگذشتن از رکورد کرویف، در این دیدار می تواند به دوازدهمین قهرمانی اش در سه سال گذشته برسد و رکوردی خیره کننده را به جای بگذارد.

در آخرین سوپرکاپ اروپا که سال گذشته بین اتلتیکو مادرید و اینتر برگزار شد، قهرمان لیگ اروپا توانست قهرمان چمپیونزلیگ را از پیش رو بردارد. باید دید این بار قهرمانی با چه تیمی خواهد بود؛ هرچند می توان حدس زد که پورتو برای تکرار اتفاق سال پیش، کار بسیار دشواری پیش رودارد.

ترکیب احتمالی دو تیم عبارتند از:

بارسلونا (4-3-3): والدس، آدریانو، آبیدال، ماسچرانو، دنی آلوس؛ بوسکتس، ژاوی، فابرگاس؛ اینیستا، ویا، مسی

پورتو (4-3-3): هلتون؛ ساپونارو، رولاندو، اوتامندی، فوسیله؛ سوزا، گوارین، موتینیو؛ کلبر، وارلا، هالک

به امید برد بارسلونا